Co to jest eurowinieta?
Jest to system odpowiedzialny za pobór opłat drogowych w niektórych państwach europejskich. Można rzec, że stanowi on podstawę do stworzenia w przyszłości europejskiego systemu winietowego. W sumie nazwa ta może niektóre osoby wprowadzić w błąd. Sprawia wrażenie, jakby obejmowała swym zasięgiem całą Unię Europejską. Natomiast eurowinieta obowiązuje w Belgii, Holandii, Szwecji, Danii i Luksemburgu. W chwili obecnej system ten funkcjonuje w formie elektronicznej. Jego prawidłowa nazwa od 2008 roku brzmi VirtualVignette. Jednak jego potoczna nazwa jest znacznie prostsza i bardzo popularna. Dlatego jeśli zapyta się Belga o VirtualVignette, prawdopodobnie nie będzie wiedział o co chodzi. Jeśli natomiast padnie pytanie odnośnie eurowiniety, to zapewne udzieli niezbędnych informacji.
Kto powinien zaopatrzyć się w eurowinietę?
Taką opłatę muszą uiścić wszystkie pojazdy, które przekraczają masę całkowitą 12 ton i mają w planach korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad w wyżej wymienionych państwach. Wyjątek stanowią autobusy. Wystarczy posiadać jedną eurowinietę, by korzystać z niej w obrębie wszystkich krajów korzystających z VirtualVignette. Ma to na celu m.in. ułatwienie życia przedsiębiorcom zajmującym się transportem międzynarodowym. Mając na uwadze, że coraz częściej firmy działają nie na terenie konkretnego kraju, ale w obrębie kilku państw, warto tej inicjatywie się dokładnie przyjrzeć. Może w przyszłości powstanie podobna idea jednocząca państwa grupy Wyszehradzkiej? Albo w całej Unii Europejskiej będzie funkcjonował jeden prosty system?
Ważne informacje dotyczące eurowiniety
Taką winietę można kupić na wybrany okres od jednej doby do roku. Istnieją dwa sposoby zakupu tej karty opłat drogowych. Jedną z nich jest wizyta w jednym z stosownych punktów dystrybucji, które mieszczą się niedaleko granicy państw, w których obowiązuje. Ten ważny dokument można nabyć również na stacjach benzynowych. Innym niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest zakup on-line. Jak widać zaopatrzenie się w eurowinietę nie stanowi większego problemu. System został tak przemyślany, by w jak największym stopniu wspomóc pracę użytkownika. Dlatego przed upływem terminu ważności wysyłany jest e-mail przypominający o tym fakcie. To drobne udogodnienie w znaczącym stopniu ułatwia życie wszystkim korzystającym z eurowiniety, pomagając tym samym np. uniknąć kary za brak ważnej karty.
Kontrole związane z eurowinietą
Przebywając w krajach, w których obowiązuje system eurowiniety, trzeba liczyć się z możliwością kontroli. Odbywają się one poprzez mobilne patrole oraz specjalne kamery. System kontroli ten działa niezwykle sprawnie. Sprawdzane są numery rejestracyjne samochodów w bazie danych i w następnej kolejności nakłada się mandat, jeśli delikwent faktycznie eurowiniety nie posiada. Cała procedura może odbywać się nawet bez zatrzymywania poszczególnych pojazdów. W dzisiejszych czasach dzięki technologii takie nieprawidłowości są wychwytywane niezwykle szybko i sprawnie, a kary egzekwowane. W takiej sytuacji lepiej zaopatrzyć się eurowinietę i tym samym uniknąć problemów. Nie ma co liczyć na przysłowiowy łut szczęścia.